FS50R07W1E3B11ABOMA1
INFINEON
FS50R07W1E3B11ABOMA1
Description: 6PACK 650V 50A 1.45V EasyPACK1B Supplier: INFINEON Matchcode: FS50R07W1E3_B11A Rutronik No.: IGBT2698 Unit Pack: 24 MOQ: 24 package: EASY1B-3 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
70 A
td(on)
100 ns
td(off)
205 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
YES
Mounting
SMD
Automotive
NO
Package
EASY1B-3
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000865118
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
28 weeks
650 V, 50 A sixpack automotive qualified IGBT module
EasyPACK™ 1B Modules with Trench/Fieldstop IGBT3, Emitter Controlled 3 diode and PressFIT / NTC.
Evaluation Board available
Summary of Features
- Increased blocking voltage capability to 650V