FF800R17KP4B2NOSA2
INFINEON
INFINEON SP000941492
image shown is a representation only
FF800R17KP4B2NOSA2
Description: Dual-IGBT 1700V 800A IHM-A Supplier: INFINEON Matchcode: FF800R17KP4_B2 Rutronik No.: IGBT2138 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: IHM130-1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
800 A
td(on)
1600 ns
td(off)
4850 ns
P(tot)
150 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT4
Automotive
NO
Package
IHM130-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000941492
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
1700V IHM 130mm Dual IGBT Module with IGBT4, enlarged diode and AlSiC base-plate - The best solution for your traction and industry applications
Summary of Features
  • Low V(cesat)
  • Enlarged Diode for regenerative operation
  • 4 kV AC 1min Insulation
  • AlSiC Base Plate for increased Thermal Cycling Capability
  • UL recognised
  • High Power and Thermal Cycling Capability
Benefits
  • High power density for compact inverter designs
  • Standardized housing
Target Applications
  • drives
  • wind
  • traction
  • cav
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 15.04.2027
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Article with this quantity is not orderable.
Alternatives
INFINEON
INFINEON FZ1600R17HP4B2BOSA2
FZ1600R17HP4B2BOSA2
Semiconductors
  • IGBT 1700V 1600A 1,9V...