FD800R17KE3B2NOSA1
INFINEON
INFINEON SP000100629
image shown is a representation only
FD800R17KE3B2NOSA1
Description: IGBT Brake-Chop 1700V 1200A IHM Supplier: INFINEON Matchcode: FD800R17KE3_B2 Rutronik No.: IGBT2408 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: IHM130-1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
800 A
td(on)
1600 ns
td(off)
5200 ns
P(tot)
125 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
YES V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT3
Automotive
NO
Package
IHM130-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000100629
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
1700V IHM 130mm chopper IGBT Module with IGBT3, enlarged diode and AlSiC base-plate - The best solution for your traction and industry applications
Summary of Features
  • Enlarged Diode for regenerative operation
  • High reliability and robust module construction
Benefits
  • High power density for compact inverter designs
  • Standardized housing
Target Applications
  • drives
  • wind
  • traction
  • cav
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 15.04.2027
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Article with this quantity is not orderable.
Alternatives
INFINEON
INFINEON FZ1600R17HP4B2BOSA2
FZ1600R17HP4B2BOSA2
Semiconductors
  • IGBT 1700V 1600A 1,9V...