BB02-FE501-KD8-40A000
GCT
GCT BB02-FE501-KD8-40A000
image shown is a representation only
BB02-FE501-KD8-40A000
Description: 50P BTB Header DR SMT STR 2.00mm Supplier: GCT Matchcode: BB02FE501KD840A000 Rutronik No.: CONN2917 Unit Pack: 650 MOQ: 650 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
50
Contact pitch
2.00 mm
Number of rows
02
Contact style
MALE
Termin.style
SMT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
2.00 A
Voltage rating
500 V
Series
BB02
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
105 °C