12-21UYC/S530-A2/TR8
EVERLIGHT
EVERLIGHT 12-21UYC/S530-A2/TR8
image shown is a representation only
12-21UYC/S530-A2/TR8
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Emitted colour
YELLOW
Forward current
20 mA
LxW
3x1 mm
Height
2 mm
Viewing angle
120 °
Lum.inten.typ.
48 mcd
Wavelength dom.
590 nm
Wavelength peak
585 nm
Forward voltage
2.1 V