S506-6.3-R/BK1
EATON
EATON S506-6.3-R/BK1
image shown is a representation only
S506-6.3-R/BK1
Description: 6.3A 250V slow 5x20 glass IEC Supplier: Eaton Electronics Matchcode: FU6,3AS5X20GL Rutronik No.: FUSE4672 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Current
6.3 A
Time characteri
SLOW
Voltage
250 V
Dimension
5x20
Version
glass
Breaking capaci
63
Series
S506
Approvals
IEC
Automotive
NO
Packaging
BULK
RoHS Status
RoHS-conform
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
16 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Compatible
Eaton Electronics
EATON BK1-HTC-15M
BK1-HTC-15M
Electromechanical Components
  • holder 5x20 block RM22,5mm
  • Packaging: BULK
CONQUER
CONQUER CQ-203SP(C)(PF)
CQ-203SP(C)(PF)
Electromechanical Components
  • 5mm PCB FUSE Clip
  • Packaging: BULK
CONQUER
CONQUER CQ-05CT(PF)
CQ-05CT(PF)
  • 5mm PCB FUSE Clip