RBM3-16RBVR
DIPTRONICS
DIPTRONICS RBM3-16RBVR
image shown is a representation only
RBM3-16RBVR
Description: ROTARY Code 10x10mm 16Pos SMD Supplier: DIPTRONICS Matchcode: RBM316RBVR Rutronik No.: SWITCH10219 Unit Pack: 450 MOQ: 1350 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
SMT
Code
HEX
No.of poles
1
No.of positions
16
Model construct
Straight
Stop position
No Y/N
Ground
No Y/N
Sealing
IP00
max. I/ Switch
150 mA
Width
10 mm
Operating temp.
-60 to 125 °C
Height
6.5 mm
Length
10 mm
Operating life
30000 cycles
Pitch
2.5 mm