TRJC476K016R0350
KYOCERAAVX
KYOCERAAVX TRJC476K016R0350
image shown is a representation only
TRJC476K016R0350
Description: TC 47uF 16V 10% Case C hi.rel. Supplier: KYOCERA AVX Matchcode: TC47U16VCHIREL Rutronik No.: KTA8122 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: REEL BLI
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
47µ F
U(N)
16 V
Case code
C
ESR
0.35 Ohm
Tolerance
10 %
Automotive
AEC-Q(200)
Leakage current
5.6 µA
T(A)min
-55 °C
T(A)max
125 °C
EIA code
6032
Dissip.factor
0.06
ESR at frequen.
100 kHz
ESR at temp.
25 °C
Dielectric
TA2O5
Length
6 mm
Width
3.2 mm
Height
2.6 mm