08055A100JAT2A
KYOCERAAVX
KYOCERAAVX 08055A100JAT2A
image shown is a representation only
08055A100JAT2A
Description: KC 10pF 0805 5% 50V NP0 Supplier: KYOCERA AVX Matchcode: KC10P0805NP0050J NORM Rutronik No.: KKK2619 Unit Pack: 4000 MOQ: 28000 package: 0805 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
10p F
V(N)
50 V
Case size
0805
Tolerance
5%
Dielectric
NP0
Product status
NO INFO
Design / type
STANDARD
Purpose of use
COMMERCIAL
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
2 mm
Termination
NISN
Length
2 mm
Diameter/width
1.25 mm
Height
0.94 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
4 mm
Packaging
REEL PAP
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Package
0805
Style
CHIP
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
18 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
KEMET a YAGEO company
KEMET C0805C100J5GAC7800
C0805C100J5GAC7800
Passive Components
  • KC 10pF 0805 5% 50V NP0
  • package: 0805
  • Packaging: REEL PAP
Topseller
YAGEO
YAGEO CC0805JRNPO0BN100
CC0805JRNPO0BN100
Passive Components
  • KC 10pF 0805 5% 100V NP0