AWL254-DA-G06D
ASSMANNWSW
ASSMANNWSW AWL254-DA-G06D
image shown is a representation only
AWL254-DA-G06D
Description: 06P Pinheader 2.54mm 90° Supplier: ASSMANN WSW Matchcode: AWL254DAG06D Rutronik No.: COREC30277 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
06
Contact pitch
2.54 mm
Number of rows
02
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
3.00 A
Voltage rating
00 V
Series
A-WL
Feature funct.
.Black
Family
CONNECTOR
Brand
NO BRAND
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BULK
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Taiwan
ABC-Code
B
Supplier Lead time
18 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
PRECIDIP
PRECIDIP 450-10-206-00-006101
Electromechanical Components
  • 06P PH ST 2R 2.54MM LOW...