VI0401550000G
AMPH IPG
AMPH IPG VI0401550000G
image shown is a representation only
VI0401550000G
Description: 04P Term.Block_Solid 5.00mm Green Supplier: Amphenol IPG Matchcode: VI0401550000G Rutronik No.: COTERM7901 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
04
Contact pitch
5.00 mm
Number of rows
01
Contact style
_OTHER
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
16.0 A
Voltage rating
300 V
Series
VI
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
115 °C