VI0301550000G
AMPH IPG
AMPH IPG VI0301550000G
image shown is a representation only
VI0301550000G
Description: 03P Term.Block_Solid 5.00mm Green Supplier: Amphenol IPG Matchcode: VI0301550000G Rutronik No.: COTERM7957 Unit Pack: 440 MOQ: 440 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
03
Contact pitch
5.00 mm
Number of rows
01
Contact style
_OTHER
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
16.0 A
Voltage rating
300 V
Series
VI
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
115 °C