PL28Y-301-70
AMPH IPG
PL28Y-301-70
Description: PowerLok Plug 01P R/A w/HVIL Blanc 70mm² Supplier: Amphenol IPG Matchcode: PL28Y30170 Rutronik No.: COCIRC18131 Unit Pack: 1 MOQ: 10 Packaging: INDIVIDUAL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
CRIMP
Contact plating
_OTHER
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
300 A
Voltage rating
1000 V
Series
PL
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
125 °C