51720-10201602AALF
AMPH CS
AMPH CS 51720-10201602AALF
image shown is a representation only
51720-10201602AALF
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
20
Contact pitch
6.35 mm
Number of rows
04
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
48.0 A
Voltage rating
200 V
Series
517...
Oper.temp.min.
-55 °C
Oper.temp.max.
125 °C