M2-A1-67-R-SMT-5.80-KM-T/R
ADAM TECH
M2-A1-67-R-SMT-5.80-KM-T/R
Description: 67P PCI-Express M.2 h=5.80mm Supplier: ADAM TECH Matchcode: M2A167RSMT5.80KMTR Rutronik No.: CONN18220 Unit Pack: 600 MOQ: 3600 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
67
Contact pitch
0.50 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
SMT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
0.50 A
Voltage rating
50 V
Series
M2-A1
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
85 °C