2BHR-20-VSGMA-SS-15
ADAM TECH
2BHR-20-VSGMA-SS-15
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
26
Contact pitch
2.00 mm
Number of rows
02
Contact style
MALE
Termin.style
SMT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
1.50 A
Voltage rating
500 V
Series
2BH
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
105 °C