15SH-A-06-TR
ADAM TECH
15SH-A-06-TR
Description: 06P HEADER 1,50mm R/A TIN Supplier: ADAM TECH Matchcode: 15SHA06TR Rutronik No.: CONN2368 Unit Pack: 1000 MOQ: 5000 Packaging: BULK
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
06
Contact pitch
1.50 mm
Number of rows
01
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
1.00 A
Voltage rating
125 V
Series
15SH
Oper.temp.min.
-25 °C
Oper.temp.max.
85 °C
Feature funct.
Shrouded
Family
W-T-B
Brand
WAFER
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BULK
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
20 weeks
Request or order:
Please login
On request
On request
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
Amphenol CS
AMPH CS 10175353-0611LF
10175353-0611LF
Electromechanical Components
  • 06P DUAL ROW R/A THT HEADER...
  • Packaging: TRAY
New Product
PRECIDIP
PRECIDIP 450-10-206-00-006101
Electromechanical Components
  • 06P PH ST 2R 2.54MM LOW...