EC36-8R2K-T5
3L
3L EC36-8R2K-T5
image shown is a representation only
EC36-8R2K-T5
Description: EC36 8,2uH 530mA 10% WWT Supplier: 3L Matchcode: INDA8,2U10% Rutronik No.: IND9090 Unit Pack: 5000 MOQ: 30000 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
8.2 µH
Mounting
THT
Current rated
530 mA
Tolerance
10 %
Technology
WIREWOUND
R(DC)max.
0.52 Ohm
Test frequency
7.96 MHz
Design
FERRITE
Enclosure type
UNSHIELDED
Length
10.5 mm
Width
52 mm
Height
5 mm
T(A)min
-20 °C
T(A)max
80 °C
SFR
53 MHz